جهاد علمی دانشجویان خوروبیابانک

حافظه بلند مدت
نویسنده : جهادی - ساعت ۸:٤٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٧ بهمن ۱۳۸٩
 

گنجایش این نوع حافظه بسیار بالاست و برخی اطلاعات (به صورت نا خود آگاه) به حافظه بلند مدت ما منتقل می شوند ولی ما دسترسی درستی به آنها نداریم. متخصصین یادگیری بر این باورند که علت عدم یادآوری مطالب این است که ما از کد اطلاعات استفاده نمی کنیم. مثل زمانی که می خواهیم کتابی را از کتابخانه ای پیدا کنیم، اما شماره بایگانی آن را نداریم. اگر مطالب مطالعه شده را با کد گذاری به حافظه بلند مدت خود منتقل کنیم، اطلاعات برای همیشه و به میزان نا محدود در حافظه بلند مدت خواهند ماند.

راه های انتقال اطلاعات به حافظه بلند مدت

تداعی :

ایجاد ارتباط بین مطالب جدید با مطالب قبلی که در حافظه بلند مدت ما وجود دارد موجب ثبت و انتقال مطالب جدید به حافظه بلند مدت می شود.

تصویر :

حافظه بلند مدت در نیم کره راست مغز انسان قرار دارد و شامل تصویر، رنگ، خلاقیت و نمایش است. مثلا یک فیلم یا یک تصویر نسبت به یک متن نوشته شده بیشتر در ذهن باقی می ماند. پس تصویر سازی از مطالب موجب ثبت و انتقال مطالب به حافظه بلند مدت می شود.

مرور :

مؤثر ترین  روش انتقال اطلاعات به حافظه بلند مدت (مرور) است. 80% مطالب پس از 24  ساعت از ذهن انسان خارج می شود مگر آن که با مرورهای کوتاه و به موقع در حافظه بلند مدت تأکید شوند.

فواصل مرور :

مهم ترین اصل در مرور، رعایت فواصل درست مرور می باشد.

بهترین زمان مرور به قرار زیر است :

اولین مرور 24 ساعت پس از اولین یادگیری

دومین مرور یک هفته بعد

سومین مرور یک ماه بعد (یک یا دو هفته قبل میان ترم)

چهارمین مرور چهار ماه بعد (یک یا دو هفته قبل پایان ترم)