سفر به مصر در قلب اصفهان

گزارش مهر/ سفر به مصر در قلب اصفهان مصر دهکده‌ای دورافتاده از هیاهوی شهر جایی دورتر از جاده اصلی از توابع استان اصفهان است که در طول زمان از "مزرعه یوسف" به "مصر" تغییر نام داده و در حال حاضر این روستا یکی از مقاصد مهم طبیعتگردی ایران به شمار می آید.

به گزارش خبرنگار مهر، نام دریای شنی کویر مصر برای همه طبیعتگردان آشناست. اما شاید در میان همه آنهایی که فصل دوم سال را برای رفتن به روستا و کویر مصر انتخاب می کنند ندانند که چرا این روستا لقب مصر را گرفته است.

چندین سال پیش بنیانگذار این روستا فرد سرمایه داری به نام یوسف بود که به شبانی و چراندن گوسفندان می پرداخت. عمر این روستا شاید بیشتر از 100 سال نباشد اما همه آن را به نام مزرعه یوسف می شناختند تا آنکه قناتهای روستا خشک و کم آب شد و یوسف را مجبور به حفر چاه با موتور های دیزلی انگلیسی کرد.

چند سال بعد از بهره برداری از این چاه، دوباره سفره های زیرزمینی آب پائین تر رفت تا اینکه یوسف چاه عمیق تری را حفر کرد به همین دلیل اهالی روستاهای همجوار، این روستا را "چاه دراز" نامیدند.

اما از آنجایی که یوسف این نام را دوست نداشته از اهالی خواست چون نام وی یوسف و داستان یوسف پیامبر نیز در سرزمین مصر اتفاق افتاد بود از آن به بعد نام این روستا را مصر بنامند.

اهالی روستا نیز از آنجا که برای یوسف احترام زیادی قائل بودند، این روستا را "مصر" نامیدند.

یوسف دستور داد تا در وسط روستا نیز خیابان عریضی به طول حداقل 500 متر احداث شود و در پاسخ به ابهامات اهالی که می گفتند روستای ما کوچک است و نیازی به احداث این خیابان عریض و طویل نیست می گفت که در آینده ای نزدیک اینجا معروف و شلوغ می شود.

جالب اینکه این پیش بینی یوسف درست از آب درآمد و اکنون گردشگران زیادی از این روستا دیدن می کنند به نحوی که اکنون این روستا یکی از مقاصد مهم طبیعتگردی در ایران به شمار می آید.

روستای مصر در 45 کیلومتری شرق شهرستان جندق و در 30 کیلومتری شمال شهرستان خور از توابع استان اصفهان قرار دارد.

 

/ 0 نظر / 33 بازدید